קומזיץ ל"ג בעומר..

על קשיי קשב ודחיה חברתית/ שני נחשון.

"אפשר להפגש?" שלח לי עוגן SMS.  מאחר ואני מכירה את עוגן לא מעט זמן, הופתעתי מהיוזמה ונפגשנו על חשבון זמן ארוחת הצהרים של ילדי הפרטיים.

אני מכירה את עוגן הרבה זמן ואחד הדברים המייחדים אותו זה חוסר היוזמה שלו. עוגן מהילדים שהחיים עוברים עליהם בציפייה שמשהו יקרה. ולכן  עשיתי מאמץ לפגוש בו.

לאחר ששיבחתי אותו על היוזמה והאומץ הוא סיפר לי בעיניים מושפלות על כך שאף אחד לא הזמין אותו לקומזיץ של ל"ג בעומר והיום בדרכו  הביתה נשאל על ידי אחותו הקטנה למה הוא לא משתתף עם החברים שלו במדורה הוא הרגיש כרגיל שמתרחשת מזימה מאחורי גבו.

תמיד זה כך, גם כשכל השכבה נפגשה לפני שנה בבית של גילי, ביום הולדת של יובל ובשישי בצהריים בכדורגל הוא לא הוזמן, וזו לא פעם ראשונה שעוגן שומע במקרה על איזשהו אירוע חברתי שמתרחש ממש מתחת לאפו רק שהוא לא מוזמן.

כשאני מתבוננת בעוגן אני חייבת לומר שאין לו שום תכונה שמעוררת אנטגוניזם בקרב בני הנוער, ובאמת עוגן מעולם לא סבל  מהצקות או ירידות, הוא פשוט מרגיש שקוף בעיני חבריו, רואה ואינו נראה, פעם הוא אפילו סיפר לי מקרה עצוב במיוחד שבשיעור אנגלית המורה שאלה למה עוגן לא הגיע הבוקר ואף אחד לא ידע להשיב ועוגן שישב באותה העת בכיתה נעלב עד עמקי נשמתו לא העז מהבושה אפילו להעמיד אותם על טעותם.

אז למה בכל זאת לא הזמינו את עוגן?

על פי רוב מתבגרים לא באמת מזמינים ילדים לאירועים- הם פשוט מתארגנים ,קובעים ונפגשים, בהפסקה, במגרש, בתחנות ההסעה

באבחון של עוגן  כתוב בשחור על גבי לבן : "לעוגן  קושי רב במשימות בהן נדרש איתור מידע ואיסופו"

כמו רבים מהילדים לקויי הקשב,  גם עוגן חווה  קושי בתפישה השמיעתית- קושי בעיבוד מידע שמיעתי ועשיה בו שימוש ראוי למרות שאין לו כל קושי בשמיעה.. קושי זה בא לידי ביטוי בחוסר היכולת להבחין בין עיקר וטפל  כלומר  הילד אינו מסוגל לסנן קלט שמיעתי לא רלוונטי על מנת להתמקד במסר השמיעתי החשוב באמת.  זו הסיבה שחלק גדול מהילדים עם הפרעת הקשב מפתחים לקות למידה. קשה מאוד לסנן את קולות הרקע ולהתרכז בדברי המורה.

בחברת הילדים הבעיה חמורה יותר. ילדים אלה מתקשים לעקוב אחר דיונים ושיחות חשים בלבול וחרדה במסגרות ציבוריות. ילדים בעלי בעיות של של תפישה שמיעתית יכולים להפוך מבולבלים ומאוימים על ידי שיחות חולין של חבריהם ולעיתים כשקבוצת הילדים מתארגנת למדורה הם מתקשים לשים לב לעיקרי הדברים, מתנתקים ומפספסים אינפורמציה חשובה.

מאוד יכול להיות שהשכבה של עוגן התארגנה באחת ההפסקות או באוטובוס חזרה הביתה ועוגן לא לקח חלק בשיח.

נוסיף לכך את התחושה הסובייקטיבית של עוגן שנסמכת על טעויות העבר "אני לא רצוי", אף אחד לא שם לב אלי, הם בוודאי לא מעוניינים שאגיע-  מכאן, גם שעוגן מודע לאירוע, הוא חש דחוי, ובלתי רצוי.

  

לפרטים,

שני נחשון

0522666960  ליצירת קשר:  

טיפ להורים:

ניתן לסייע לילדים שלנו, בשלב ראשון בהבנת הקושי האוביקטיבי. בשלב השני כדאי לשקף לילד את הקושי שלו להבחין בפרטים חשובים הנאמרים בשיחות.

בשלב הבא כשלילד יהיה ברור מדוע הוא מפספס אינפורמציה כה חשובה, ניתן יהיה לעזור לו במציאת פתרונות כמו בקשה מילד שידווח לו על פעילויות מסוימות,  סיוע במעקב בפייס בוק אחר התרחשויות ועוד.. ובעיקר לצור אצלו מודעות ואחריות למעקב אחר האירועים.

 

האתר נבנה במערכת 2all | בניית אתרים